Які дії слід кваліфікувати як «хуліганство» і як необхідно  розуміти поняття «громадського порядку»

30.06.2020

Подія, яка сталась в ніч з 28 на 29 червня 2020 року, не аби як схвилювала мешканців нашого міста. Звісно, така зухвала та цинічна стрілянина по житловому будинку з автомату могла призвести до летальних наслідків, які кваліфікувалися б за статтями Розділу ІІ ККУ «Злочини проти життя та здоров’я особи». Проте, відомо, що наразі стрілянину кваліфіковано за статтею 296 ККУ (хуліганство) – «Злочини проти громадського порядку та моральності» (Розділ ХІІ ККУ).


Трішки статистики. За даними Генеральної Прокуратури України за ст. 296 ККУ за січень-вересень 2018 р. по Україні зареєстровано 3 959 кримінальних правопорушень, з них – 253 у Дніпропетровській області  (лідерами є: місто Київ (507 випадків), Харківська область (366 випадків), Одеська область (316 випадків).
Стаття 296 ККУ говорить наступне: “Хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років. Ті самі дії, вчинені групою осіб, караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до чотирьох років”. 


Громадський порядок має широке значення, що визначається не лише у спокої, забезпеченні прав і свобод великої кількості громадян (територіально – міста чи району), але і в усталених правилах співіснування кількох осіб (як приклад - сусідів; людей, які пов’язані між собою певними справами), у поведінці в побуті, у повазі та ставленні людей один до одного. Хуліганство є одним із найпоширеніших правопорушень, спрямованих проти громадського порядку. Особа, яка вчинила хуліганство, посягає на суспільні відносини, що забезпечують нормальні умови життя людей у різних сферах суспільно корисної діяльності, спокійний відпочинок і дотримання правил поведінки в суспільному житті та побуті, часто завдає шкоди особистим інтересам людей, їхньому здоров’ю, власності, навколишньому середовищу тощо.


Таким чином, особливостями даної статті є грубе порушення громадського порядку з проявами зухвалості чи виняткового цинізму. В основі відмежування хуліганства від злочинів проти здоров’я (як вбивство або тяжкі/легкі тілесні ушкодження) лежить його мотив. В даному випадку, мотив – залякати, виявити неповагу, показати «хто сильніший», порушити спокій та інше.

Поделиться

Влад Папко

Реклама