Альтернативні джерела енергії під час блекауту. Лайфхак від ПРИХИСТА

Альтернативні джерела енергії під час блекауту. Лайфхак від ПРИХИСТА | Прихист

25 Листопада 2022

Влад Папко

Повноцінне, комфортне життя сучасної людини не можливе без газо- та водопостачання, опалення, вентиляції тощо.

Здавалося б, такі прості речі як газ, світло та вода у мирний час стають дефіцитними під час війни. Ворог, отримуючи поразки на полі бою, дедалі частіше вдається до терору мирного населення шляхом ударів по критичній інфраструктурі, позбавляючи людей елементарних, але таких необхідних благ цивілізації. Багато жителів України перейнялися пошуком засобів автономної електрики та тепла. От і редакція ГО «ПРИХИСТ» не стала чекати на тотальні блекаути, провела певну роботу в цій сфері. На момент виходу матеріалу ми вже встигли випробувати наші установки. Результатами ми хочемо поділитись з Вами, наші дорогі читачі.

Отже електрика.

Варіантів здобути електроенергію при відключенні мережі чимало. Найбільш ефективними можна назвати паливні генератори, які можуть виробляти значні обсяги електроенергії тривалий час. Але цей механізм має ряд недоліків, головний з яких це його ціна. Величезний попит запустив ціни на генератори в Україні в космос, та й вартість палива для його заправки зросла значно. Додайте сюди ще ряд мінусів, габарити, значний шум під час роботи, необхідність встановлення на вулиці. Альтернатива генератору – інвертор.

IMG_20221125_122454_502

Досить простий компактний пристрій, який перетворює струм, що знімається з акумулятора постійного струму в змінний. Все що потрібно просто підключити клеми акумуляторної батареї до приладу, а той, у свою чергу, буде видавати на виході необхідні 220В.

IMG_20221125_122456_904

Модель нашого інвертора на 1 кВт цього цілком достатньо для того, щоб працював комп’ютер, ноутбук, зарядка для камери і телефонів. На корпусі є дві розетки. Підключивши подовжувач можна підключати будь-які гаджети, потужність споживання яких відповідно не перевищує потужності інвертора.

IMG_20221125_122502_618

За наявності в мережі напруги, прилад заряджає батареї, що розрядилися. Під ваші потреби ви можете вибрати відповідну модель. Чим інвертор потужніший, тим дорожче. Наша модель на момент покупки коштувала 12000 грн.

ВАЖЛИВО! Заборонено перевантажувати інвертор, тобто підключати прилад чи прилади, сумарна потужність яких перевищує нормативну потужність інвертора!
Поговоримо про акумулятор. У нас їх два. Це автомобільні 12-вольтові акумулятори ємністю 195 A/ч. Ціна кожного 7000 грн.

IMG_20221125_122500_492

Вони підключені паралельно, такий спосіб підключення підвищує ємність. Відповідно ємність нашої установки 195х2 = 390 А/ч. Тут розрахунок простий, ємність 195 А/ч передбачає, що при навантаженні акумулятор розрядиться після 195 годин роботи. Але насправді треба розраховувати на 60% від цієї ємності.

Тепер тепло.

За комфортну температуру у приміщенні відповідає газовий нагрівач. Ціна у закупівлі 6400 грн. Як енергоносій використаний композитний газовий балон. Такий вид значно легший і дешевший за стандартний металевий. Естетична сторона так само не менш важлива. Ціна нашого балона 6100 грн (зараз вже значно дорожча). Об’єм 35 л. Щодо витрат? Виробник обігрівача заявляє 100 гр на годину за мінімальної потужності. Мінімальна потужність це один пальник. При роботі трьох пальників витрата збільшується до 400 г пропану на годину.

IMG_20221125_122448_832

Вага в кілограмах і об’єм у літрах – зовсім не те саме, як іноді вважають користувачі зрідженого газу, ґрунтуючись на властивостях води. У фізиці обсяг і маса газу – поняття дещо різні, так само, як вага і маса речовини можуть відрізнятися залежно від зовнішніх умов (тиску, показника, рівного добутку прискорення вільного падіння та висоти знаходження предмета над рівнем землі) скаже вам вчитель фізики та почне писати формулу пропан-бутану на дошці… Але ми цінуємо ваш час та обмежимося середніми показниками, взятими в інтернеті. У 35-літровому балоні міститься близько 15 кг пропану. Далі проста математика. У середньому нашого балона має вистачити десь на 150 годин за мінімальної потужності.

Важливим аспектом використання цієї установки є безпека. Її забезпечують редуктор пропановий РДСГ-1-1.2 у народі “Жабка” (250 грн), якісний шланг приблизно 40 грн/м та з’єднання на хомутах.

IMG_20221125_122450_483

Важливо використовувати цю установку в приміщеннях з можливістю провітрювання. Виробник заявляє про повне згоряння газу у пальнику, але продукти горіння нікуди не зникнуть самі собою. Також виробником не рекомендується використовувати установку в приміщенні менше 10 м2. Зі свого досвіду скажемо, що запах при роботі обігрівача присутній. Особливо коли заходиш у кімнату зі свіжого повітря. Але буквально кілька хвилин і запах не відчувається. Ми трохи доопрацювали нашу установку. Виробником передбачено нішу для встановлення балона невеликого об’єму. Ми збільшили цю нішу для того, щоб можна було встановити великий балон. Мобільність установки забезпечена коліщатками. Це дуже зручно, будь-кому під силу перекочувати установку з кімнати до кімнати.

IMG_20221125_122453_115

ВАЖЛИВО! Використовувати надійні з’єднання та редуктор. Періодично провітрювати приміщення!
А що з водопроводом спитаєте ви? Тут просто. Доступне джерело, ємність, транспорт та фізична праця. Іншої альтернативи немає.

Бажаємо вам теплої та комфортної зими. Своїми варіантами альтернативного енергопостачання поділіться в коментарях.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Інші новини